Логотип

Миколаївська селищна територіальна громада

Одеська область, Березівський район

26.02.2026 17:02

Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо реорганізації та ліквідації закладів освіти Миколаївської селищної ради

2422abc3-2b77-483b-a83c-d54acaf2ab64.jpg

Громадське обговорення здійснюється відповідно до рішення Миколаївської селищної ради від 04 червня 2025 року № 3152-VIII «Про затвердження Плану трансформації мережі закладів загальної середньої освіти Миколаївської селищної ради на 2025–2027 роки», з урахуванням вимог чинного законодавства України.

Найменування організатора громадського обговорення – Миколаївська селищна рада Березівського району Одеської області.

ІІ. Документи, винесені на громадське обговорення:

Проекти рішень Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області про реорганізацію закладів освіти громади: Антонюківського, Олексіївського, Ульяновського ліцеїв Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області;   про ліквідацію Василіваської філії Миколаївського ліцею Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області

Нормативне забезпечення:

Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого  самоврядування утворюють,  реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.

Стаття 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів  комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Стаття 25  Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.

Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:  Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.

Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.

Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.

У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.

Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;

гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;

ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.

Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.

Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.

ІІІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу - жителі  Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області.

ІV. Мета проведення громадського обговорення - врахування думки жителів Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області щодо реорганізації закладів освіти громади: Антонюківського, Олексіївського, Ульяновського ліцеїв Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області;   про ліквідацію Василіваської філії Миколаївського ліцею Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області.

Період реформ, розпочатий державою, поставив гостро питання реорганізації та ліквідації закладів освіти, що є результатом демографічної кризи. З кожним роком кількість учнів скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали напівпорожніми.

Навчальні заклади з низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними установами у перерахунку на одного учня. Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких навчальних закладів (оплату за енергоносії, палива, водопостачання, інші послуги, зарплату технічному персоналу) чи переведення дітей до спроможних навчальних закладів і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.

На даний час додатково проаналізовано контингент учнів 8-х класів. Загальна чисельність учнів 8 класу у закладах освіти громади становить 89 осіб. Водночас, з урахуванням наявної освітньої практики та статистичних показників, орієнтовно близько 30 % учнів після завершення базової середньої освіти обирають подальше навчання у закладах фахової передвищої освіти, у зв’язку з чим зазначена кількість учнів не може розглядатися як фактичний контингент для формування профільної старшої школи.

Відповідно до вимог чинного законодавства та затвердженої мережі закладів загальної середньої освіти області, для функціонування ліцею як закладу, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти, у 10-х класах має навчатися не менше 60 учнів із формуванням щонайменше трьох паралельних класів, що є обов’язковою умовою.

Відповідно до затвердженої мережі закладів загальної середньої освіти області та Плану трансформації мережі закладів освіти громади, у Миколаївській селищній раді визначено заклад, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти, — Миколаївський ліцей, формування якого здійснюється з урахуванням прогнозованої чисельності учнів, демографічної ситуації та вимог чинного законодавства.

 

Планується створення шляхом реорганізації закладів освіти:

  • одного академічного ліцею за профілями: мовно-літературний, соціально-гуманітарний та STEM (Миколаївський ліцей з початковою школою та гімназією);
  • трьох гімназій: Антонюківська, Олексіївська та Ульяновська гімназії з дошкільним відділенням та початковою школою.

Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів один учитель, як      правило, викладає кілька навчальних предметів, а у класах, де менше 5-ти учнів організовано індивідуальне навчання, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді, учні таких шкіл не беруть участь у олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях, відсутні умови для організації системної методичної роботи. Є також проблеми з організацією харчування у таких закладах, медичного обслуговування дітей тощо.

Відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №6 зі змінами та доповненнями: «За рахунок субвенції не здійснюється з 1 вересня 2016 року фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб». З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менше ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року  - менш ніж 60 осіб.

Відділом освіти та керівниками вище зазначених закладів зроблено аналіз демографічної ситуації та визначено прогнозовану чисельність учнів на наступні 5 років, як висновок, у найближчі роки кількість учнів у школах зменшиться, але зросте вартість утримання, в тому числі за рахунок зростання ринкових цін на енергоносії (електричну енергію, палива).

На сьогодні єдиним оптимальним вирішенням проблеми малокомплектності навчальних закладів є оптимізація мережі. Зекономлені кошти будуть спрямовані на оснащення навчальних кабінетів існуючих закладів освіти сучасним навчальним обладнанням та матеріалами, комп’ютерною технікою, шкільними меблями, мультимедійним обладнанням, облаштування туалетних приміщень, переоснащення харчоблоків, здійснення необхідних капітальних і поточних ремонтів, облаштування спортивних майданчиків, території навчальних закладів.

Та втім, головне не це. Головне – якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навички, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Бо тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.

При цьому, у разі прийняття рішення про ліквідацію наведених у даному обговоренні закладів освіти, школярі  будуть забезпечені безкоштовним підвезенням, з дотриманням всіх вимог до найближчого навчального закладу (якщо він знаходитиметься поза межами пішохідної доступності). Також буде сприяння (за наявності вільних вакансій) працевлаштуванню педагогічних працівників реорганізованих та ліквідованих навчальних закладів.

V. Формат проведення громадського обговорення: пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника:

  • за адресою: 67000, вулиця В. Карпішина, буд. 55, селище Миколаївка, Березівський район, Одеська область (відділ освіти, молоді та спорту Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області);
  • електронною адресою: osvitavmik@gmail.com );
  • особисто у робочі дні з 13:00 години до 16:00 години.

Анонімні пропозиції не розглядаються.  

Термін проведення громадського обговорення – до 01 березня 2027 року.

VІ.  Відповідальним за проведення громадського обговорення – відділ освіти, молоді та спорту Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області.

VІІ. Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.

Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області та відділу  освіти, молоді та спорту Миколаївської селищної ради Березівського району Одеської області.